Începând cu 5 septembrie 2025, Aeroportul Internațional Sibiu va fi printre primele aeroporturi din Europa care revin la reguli flexibile privind transportul lichidelor în bagajul de mână, eliminând vechea restricție de 100 de mililitri per recipient. Decizia a fost luată de Comisia Europeană după ce aeroportul a dovedit că dispune de tehnologia de securitate de ultimă generație necesară.

Pasagerii care își încep călătoria de la Sibiu vor putea transporta în bagajul de mână lichide, geluri și spray-uri în recipiente de până la 2 litri, fără a mai fi obligați să le încapă într-un sac transparent. Schimbarea semnificativă vine ca urmare a unui proiect amplu de modernizare a infrastructurii de securitate.

Tehnologie de ultimă generație permite măsura revoluționară

Modernizarea a implicat achiziționarea și instalarea a cinci echipamente de scanare de tip EDSCB (Explosive Detection Systems for Cabin Baggage) de standard C3. Aceste scanere 3D de înaltă precizie, similare celor utilizate în tomografia computerizată medicală, oferă ofițerilor de securitate o imagine mult mai detaliată a conținutului bagajului, permițându-le să identifice în mod fiabil orice potențial amenințare fără a mai fi nevoie să deschidă geamantanele sau să se bazeze pe limite arbitrare de volum.

Toți pasagerii care tranzitează aeroportul vor beneficia de această tehnologie, deoarece echipamentele sunt instalate pe toate fluxurile de verificare.

Un demers care a durat aproape un an

Procesul de tranziție a fost gradual. Aeroportul a instalat și testat noile echipamente în perioada noiembrie 2023 – august 2024, permițând deja o scutire temporară de la restricții în acest interval. Odată cu intrarea în vigoare a noilor reglementări europene la 1 septembrie 2024, toate aeroporturile care doreau să mențină excepția au fost supuse unui proces riguros de certificare.

Aeroportul Internațional Sibiu a trecut cu succes acest proces, iar ridicarea oficială a restricției temporare a fost aprobată pentru 5 septembrie 2025.

Primii pasageri care vor beneficia de noile reguli vor fi cei de pe zborul Sibiu – Viena al companiei Wizz Air, programat a decola la ora 06:00 în acea zi.

Autoritățile: „Un câștig pentru comunitate și un semn al viziunii”

Reprezentanții ai Consiliului Județean Sibiu și ai administrației aeroportului au sărbătorit această realizare, punctând investiția strategică în tehnologie.

Daniela Cîmpean, Președinta CJ Sibiu, a declarat: „Aeroportul Internațional Sibiu a avut curajul să fie printre pionierii introducerii acestei tehnologii în Europa. Odată cu ridicarea restricțiilor, pasagerii noștri se bucură din nou de avantajele ei. Este dovada că atunci când investim cu încredere și viziune, comunitatea are doar de câștigat.”

Vlad Vasiu, Vicepreședintele CJ Sibiu, a adăugat: „Eliminarea restricțiilor este o veste bună pentru toți cei care aleg să călătorească de aici. Îmi doresc ca fiecare călător să simtă că Sibiul este un loc unde grija pentru oameni și respectul pentru timpul lor contează.”

Marius Ioan Gîrdea, Directorul General al aeroportului, a mulțumit pasagerilor pentru răbdare: „Modernizarea infrastructurii de securitate contribuie la condiții de călătorie mai rapide, mai sigure și mai confortabile. Acest pas ne aliniază celor mai înalte standarde europene, oferind o experiență de călătorie plăcută, fluidă și eficientă.”

Această mutare plasează Aeroportul Sibiu pe hartă europeană ca un hub modern, orientat spre experiența pasagerului și investițiile în tehnologie de viitor.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here